Celkový počet hlasů: 142

Články

report Petra Starého z rakouského mistráku v tirolském Rietzu

Rakouské mistrovství v polovině – a Češi na pódiových umístěních!

První  závody letošního Mezinárodního mistrovství Rakouska v motokrosu neušly pozornosti řady našich závodníků, kteří je brali jako vhodnou příležitost pro kvalitní rozježdění na začátku sezóny. Dnes je sezóna v plném proudu, jezdci mají jiné priority a zájem o naše jižní sousedy opadl. Ale několik českých jezdců se přesto vrací a rakouského seriálu se pravidelně zúčastňují.

O uplynulých dvou víkendech pokračoval rakouský mistrák dalšími dvěma závody – v hornorakouském Weyeru a v tyrolském Rietzu – a každý byl jiný! Zatímco ve Weyeru se trať po celonočním dešti proměnila v obávané bahniště, v Rietzu pražilo slunce a řádně nakropená trať udělala umouněnce jen z účastníků první jízdy osmdesátek. V obou závodech jsme měli stálé zástupce – v nejsilnější třídě Open Petra Smítku a Ondřeje Brendla a v juniorské třídě MX2 kaplického Rudolfa Plcha. V Rietzu se v osmdesátkách opět objevil Matyáš Chlum v dresu Motosportu Chýnov a v sobotním pohárovém závodě KTM 65 SX Challenge i Matěj Skořepa.

Špička nepříliš početného jezdeckého pole pohárových šedesátek byla kvalitní a tak musel Matěj Skořepa bojovat s vítězem Mariem Popovici i s Maďarem Noelem Zanoczem, kterého ve druhé jízdě porazil a skončil tak celkově druhý.

Ruda Plch se statečně pral s bahnem ve Weyeru a v závodě silně obsazeném domácí juniorskou elitou dojel celkově desátý. Víc mu ale určitě vyhovovala kapesní, takřka superkrosová trať v Rietzu, kde nezaostával za nejlepšími. Ve druhé jízdě za sebou nechal i domácí hvězdy Pölzleithnera a Perkhofera a na „bednu“ se postavil vedle vedoucích jezdců seriálu – Ronalda Edelbachera a Alexe Banzirsche. Celkově skončil v závodě čtvrtý a v průběžném pořadí své třídy se posunul na sedmé místo!

Petr Smitka bojuje o celkové vedení v nejsilnější třídě Open s klasikem rakouského motokrosu, zkušeným Günterem Schmidingerem. Po jeho propadu ve třetím závodě v Paldau se dostal do vedení, měl ale smůlu hned v dalším zívodě ve Weyeru. V první jízdě jen čtvrtý, ve druhé odpadl z vedoucího místa pro poruchu a Günter mu bodově odskočil. V Rietzu ale zajel Petr stoprocentně, v obou jízdách Schmidingera porazil a stáhl bodovou ztrátu na 19 bodů. Ondra Brendl umí na bahně a ve Weyeru se ve druhé jízdě prodral až na pódium – skončil třetí. Celkově se drží v průběžném pořadí na 12. místě.

Ve startovním poli osmdesátek, které letos ovládá Maďar Kristof Jakob, Němci Harms a Kees a domácí Dieminger, Schütz a Wibmer, se opět objevil Matyáš Chlum jako jezdec Motosportu Chýnov (na přiloženém snímku na stupních vítězů). Promluvil už do kvalifikace třetím nejlepším časem a dobře si vedl i v závodě. V první jízdě sice po slabším startu a pádech dojel sedmý, ve druhé ale dobře odstartoval a dostal se na druhé místo za Jakoba, které udržel do cíle. Mezi konkurenty s minimálními bodovými odstupy získal i celkové druhé místo. „S výsledkem spokojenost, na to, že 12 dní neseděl na motorce – byl se školou v Anglii – dobrý“, pochválil ho otec.

Letošní rakouský seriál pokračuje dalším závodem 29.-30.7. ve Vorarlberském Möggers jako doplněk závodu světového mistrovství sajdkárů.

Výsledky

KTM 65 SX Challenge -  1. Marius Popovici (ROM) 50 b., 2. Matěj Skořepa (CZE) 42, 3. Noel Zanocz (HUN) 42;

Třída 85 ccm -  1. Kristof Jakob (HUN) 47b., 2. Matyáš Chlum (CZE) 36, 3. Gabriel Schütz  35, 4. Johannes Wibmer (oba AUT) 33, 5. Luca Harms (GER) 33, Florian Dieminger (AUT) 32;

Po 3 závodech -  1. K.Jakob 141, 2. F.Dieminger 119, 3. L.Harms 98, 5. G.Schütz 95, 6. V.Kees 85;

Třída MX2 -  1. Roland Edelbacher  50 b., 2. Alex Banzirsch 40, 3. Alex. Pölzleithner (všichni AUT) 36, 4. Rudolf Plch (CZE) 35, 5. Markus Rammel 34, 6. Manuel Perkhofer (oba AUT) 33;

Pořadí po 5 závodech -  1. R.Edelbacher  245, 2. A.Banzirsch 163, 3. M.Rammel 157, 4. M.Perkhofer 151, 5. F.Herzog 140, 6. M.Stauffer 131, 7. R.Plch 108;

Třída Open -  1. Petr Smítka (CZE) 50 b., 2. Günter Schmidinger 44, 3. Roland Edelbacher  40, 4. Patrik Schrattenecker (všichni AUT) 29, 5. Aljoša Molnar (SLO) 27, 6. Patrick Kainz (AUT) 25, .. 13. Ondřej Brendl (CZE) 15;

Po 5 závodech -  1. G.Schmidinger  218, 2. P.Smítka 199, 3. R.Edelbacher 168, 4. M.Staufer 135, 5. M.Obermair 131, 6. A.Molnar 99, .. 11.T.Šimko 73, 12. O.Brendl 72.